Indeks soczewek okularowych

Czym jest indeks w soczewce okularowej?

Indeks w soczewce okularowej odpowiada za współczynnik załamania światła materiału z jakiego wykonana jest soczewka. Współczynnik załamania światła jest wielkością opisująca załamanie światła przy przejściu z jednego ośrodka do drugiego, w przypadku soczewek okularowych tymi dwoma ośrodkami są powietrze oraz soczewka.

Im wyższy indeks tym możemy uzyskać dla tej samej mocy soczewki kształt bardziej płaski i jednocześnie mniejszą grubość. W ten sposób uzyskujemy bardziej estetyczny wygląd soczewki, szczególnie dla wysokich mocy.

Soczewki organiczne

Obecnie preferuje się soczewki organiczne czyli wykonane z tworzyw sztucznych, ponieważ w ich przypadku w miarę wzrostu współczynnika załamania światła i pocienienia soczewki spada również jej masa. Dzięki temu są one estetycznie oraz lekkie.

Soczewki okularowe ze względu na indeks dzielimy na niskoindeksowe, średnioindeksowe oraz wysokoindeksowe. Wybór odpowiedniego indeksu jest uzależniony od takich czynników jak: wielkość i kształt oprawy, wielkość oraz rodzaj wady wzorku, rozstaw źrenic. Dlatego tą kwestię najlepiej przedyskutować z optykiem wykonującym okulary podczas zamówienia.

indeksy soczewek okularowych

Soczewki niskoindeksowe

Do soczewek niskoindeksowych zaliczmy soczewki wykonane z materiału CR-39 (indeks 1.50). Jest to materiał cechujący się dobrą przejrzystością ale przy wyższych wadach wzroku prezentuje się on zdecydowanie gorzej niż w przypadku wyższych indeksów.

Soczewki średnioindeksowe

Do soczewek średnioindeksowych zaliczmy soczewki wykonane z takich materiałów jak Trivex (indeks 1.53), poliwęglan (indeks 1.59) oraz MR-8 (indeks 1.60). Soczewki te są cieńsze (w przypadku materiału MR-8 nawet 20%) oraz twardsze co czyni je odporniejszymi na uderzenia. Są również lżejsze niż soczewki wykonane z materiału CR-39.

 

Soczewki wysokoindeksowe

Do soczewek wysokoindeskowych zaliczmy soczewki wykonane z materiałów MR-7 (indeks 1.67) oraz MR-147 (indeks 1.74), które umożliwiają wykonanie najcieńszych (w przypadku materiału MR-147 aż do 50%) oraz najbardziej estetycznych soczewek. Soczewki wykonane w tych indeksach charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną.

Podczas wyboru cienkich i estetycznych soczewek warto również zwrócić uwagę nie tylko na sam indeks soczewki ale też na konstrukcję. Preferujmy soczewki wykonane w konstrukcji asferyczniej. Soczewki wykonane w tej konstrukcji są bardziej estetyczne, płaskie oraz zapewniają szerokie pola widzenia. Są rekomendowane dla osób o wyższych wartościach korekcyjnych.